1.5SMCJ30CA
Mfr.Part #
1.5SMCJ30CA
Description
TVSDIODE,SMC,30V,1500W,BI
Reach Compliance Code :
Compliant
Dual
Power Dissipation-Max :
5 W
Clamping Voltage-Max :
48.4 V
Terminal Finish :
TIN LEAD
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
2
Terminal Form :
C BEND
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
JESD-609 Code :
e0
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
30 V
Breakdown Voltage-Min :
33.3 V
Polarity :
Bidirectional
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Package Shape :
RECTANGULAR
Configuration :
Single
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Breakdown Voltage-Max :
36.9 V