1.5SMCJ28CA
Mfr.Part #
1.5SMCJ28CA
Description
TVSDIODE,SMC,28V,1500W,BI
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
HTS Code :
Power Dissipation-Max :
5 W
Breakdown Voltage-Max :
34.5 V
Configuration :
Single
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Terminal Form :
C BEND
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
Surface Mount :
yes
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
28 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminals :
2
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage-Min :
31.1 V
Pin Count :
Bidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage-Max :
45.4 V