1.5SMCJ26C
Mfr.Part #
1.5SMCJ26C
Description
TVSDIODE,SMC,26V,1500W,BI
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Pin Count :
2
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Breakdown Voltage-Min :
28.9 V
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
1
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Bidirectional
Package Shape :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage-Max :
32.1 V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
26 V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Clamping Voltage-Max :
42.1 V
Power Dissipation-Max :
5 W