1.5SMCJ20CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5SMCJ20CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMC,20V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Clamping Voltage-Max :
32.4 V
Power Dissipation-Max :
5 W
Package Shape :
RECTANGULAR
Polarity :
Bidirectional
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Configuration :
Single
Pin Count :
2
Terminal Finish :
TIN LEAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage-Max :
24.6 V
Surface Mount :
yes
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
20 V