1.5SMCJ20C
Mfr.Part #
1.5SMCJ20C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMC,20V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Clamping Voltage-Max :
32.4 V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Power Dissipation-Max :
5 W
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminals :
2
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Breakdown Voltage-Max :
24.6 V
Polarity :
Bidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Compliant
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Terminal Position :
Dual
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
20 V
Qualification Status :
Not Qualified
Breakdown Voltage-Min :
22.2 V