1.5SMCJ18CA
Mfr.Part #
1.5SMCJ18CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMC,18V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Number of Elements :
1
Subcategory :
Transient Suppressors
Power Dissipation-Max :
5 W
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage-Max :
29.2 V
Terminal Form :
C BEND
Qualification Status :
Not Qualified
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage-Min :
20 V
Diotec Semiconductor AG
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
18 V
Breakdown Voltage-Max :
22.2 V
Terminal Position :
Dual
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Configuration :
Single
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Pin Count :
2
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W