1.5SMCJ170C
Mfr.Part #
1.5SMCJ170C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMC,170V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Qualification Status :
Not Qualified
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Breakdown Voltage-Min :
189 V
HTS Code :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
JESD-609 Code :
e0
Breakdown Voltage-Max :
231 V
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Clamping Voltage-Max :
304 V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Configuration :
Single
Terminal Finish :
TIN LEAD
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Polarity :
Bidirectional
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
C BEND
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
170 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Pin Count :
2
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
5 W