1.5SMCJ16CA
Mfr.Part #
1.5SMCJ16CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMC,16V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Package Shape :
RECTANGULAR
Polarity :
Bidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
C BEND
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage-Min :
17.8 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Breakdown Voltage-Max :
19.8 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Configuration :
Single
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Clamping Voltage-Max :
26 V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
16 V
Power Dissipation-Max :
5 W