1.5SMCJ11CA
Mfr.Part #
1.5SMCJ11CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMC,11V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Number of Terminals :
2
Diode Element Material :
SILICON
Package Shape :
RECTANGULAR
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Polarity :
Bidirectional
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Surface Mount :
yes
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage-Max :
14 V
Terminal Form :
C BEND
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Breakdown Voltage-Min :
12.2 V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
11 V