1.5SMCJ110C
- Mfr.Part #
- 1.5SMCJ110C
- Manufacturer
- Diotec Semiconductor
- Description
- TVSDIODE,SMC,110V,1500W,BI
- Manufacturer :
- Diotec Semiconductor
- Product Category :
- Diode Type :
- TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
- Breakdown Voltage-Max :
- 140.5 V
- Number of Elements :
- 1
- Diode Element Material :
- SILICON
- Pbfree Code :
- yes
- Number of Terminals :
- 2
- Terminal Position :
- Dual
- JESD-30 Code :
- R-PDSO-C2
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- NOT SPECIFIED
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Polarity :
- Bidirectional
- Configuration :
- Single
- Additional Feature :
- UL RECOGNIZED
- Pin Count :
- 2
- Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
- 1500 W
- Surface Mount :
- yes
- Breakdown Voltage-Min :
- 122 V
- JEDEC-95 Code :
- DO-214AB
- Rep Pk Reverse Voltage-Max :
- 110 V