1.5SMCJ100CA
Mfr.Part #
1.5SMCJ100CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMC,100V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminals :
2
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
Compliant
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage-Max :
128 V
Breakdown Voltage-Min :
111 V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100 V
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Surface Mount :
yes
Configuration :
Single
Terminal Form :
C BEND
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Polarity :
Bidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W