1.5SMC8.2CA
Mfr.Part #
1.5SMC8.2CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
77.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.5A
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Rated DC :
82V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Lead Free :
Lead Free
Breakdown Voltage :
82V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Polarity :
Bidirectional
Power Rating :
1.5kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Power Dissipation-Max :
6.5W