1.5SMC75CAH
Mfr.Part #
1.5SMC75CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
Automotive
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64.1V
Bidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
71.3V
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
104V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
14.6A