1.5SMC7.5CA
Mfr.Part #
1.5SMC7.5CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO214AB
Stock
368
In Stock :
368
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Dissipation-Max :
6.5W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.3V
Type :
Zener
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6.4V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
7.13V
Polarity :
Bidirectional
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.4V
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Breakdown Voltage :
7.5V
Power Line Protection :
No
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
7.5V
Terminal Form :
J BEND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
134.5A
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Rating :
1.5kW