1.5SMC6.8CA
Mfr.Part #
1.5SMC6.8CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Series :
1.5SMC
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
Power Rating :
1.5kW
Breakdown Voltage :
68V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
16.5A
Polarity :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
92V
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
64.6V
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
2
Power Dissipation-Max :
6.5W
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Terminal Form :
J BEND
Type :
Zener
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58.1V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Rated DC :
68V