1.5SMC56AH
Mfr.Part #
1.5SMC56AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
53.2V
Series :
Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
47.8V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77V
Supplier Device Package :
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20A