1.5SMC36AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5SMC36AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30.8V
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
34.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
30.1A
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
49.9V
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ