1.5SMC170CA TR13 PBFREE
Mfr.Part #
1.5SMC170CA TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 145VWM 234VC SMC
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
161.5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
170V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Surface Mount :
yes
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
145V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
234V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.4A