1.5SMC120CA TR13 PBFREE
Mfr.Part #
1.5SMC120CA TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC SMC
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
165V
Bidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Breakdown Voltage :
120V
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
102V
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.1A
Surface Mount :
yes
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW