1.5KE91CAHA0G
Mfr.Part #
1.5KE91CAHA0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Applications :
Automotive
Supplier Device Package :
DO-201
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.4V
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
117A
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.78V