1.5KE82CA
Mfr.Part #
1.5KE82CA
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TVS DIODE 70.1VWM 146VC DO201
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Wire
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Breakdown Voltage :
77.9V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.5A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Bidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Surface Mount :
Bidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Series :
1.5KE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Configuration :
Single
Number of Elements :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power Dissipation-Max :
6.5W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V