1.5KE7.5CA
Mfr.Part #
1.5KE7.5CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS 1500W 7.5V 5% BIDIR DO-201
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Clamping Voltage :
103V
Length :
9.5mm
Base Part Number :
1.5KE
Power Line Protection :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Direction :
Bidirectional
Series :
1.5KE, TRANSIL™
2
Number of Pins :
2
Max Breakdown Voltage :
78.8V
Contact Plating :
Tin
Min Breakdown Voltage :
71.3V
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
5.3mm
GENERAL PURPOSE
Power Rating :
1.5kW
Operating Supply Voltage :
75V
Case Connection :
Isolated
Max Operating Temperature :
175°C
Breakdown Voltage :
78.8V
Lead Free :
Lead Free
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
7.5V
Power Dissipation :
5W
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Wire
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Power :
1.5kW
Max Surge Current :
1mA
Reverse Standoff Voltage :
6.4V