1.5KE47AH
Mfr.Part #
1.5KE47AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.8V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Polarity :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Form :
Wire
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
6.5W
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40.2V
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
Isolated
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Voltage - Breakdown (Min) :
44.7V
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.1A
Surface Mount :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40.2V