1.5KE350CA-G
Mfr.Part #
1.5KE350CA-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 299.3VWM 482VC DO201
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Type :
Zener
Termination :
Axial
Reverse Standoff Voltage :
299.3V
Peak Pulse Current :
3.11A
Voltage - Breakdown (Min) :
332.5V
ECCN Code :
EAR99
Number of Channels :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
482V
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Factory Lead Time :
10 Weeks
Polarity :
Bidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Breakdown Voltage :
350V