1.5KE350A
Mfr.Part #
1.5KE350A
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS 1500W 350.5V 5% UNIDIR DO-20
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.2A
Supplier Device Package :
DO-201
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
6.5W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
482V
Type :
Zener
Max Surge Current :
3.2A
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
482V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
1
Max Breakdown Voltage :
368V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Composition :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
332V
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Channels :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
300V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
300V
Reverse Breakdown Voltage :
332V
Leakage Current :
1μA
Length :
9.5mm
Series :
1.5KE
Number of Unidirectional Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
300V
Test Current :
1mA
Breakdown Voltage :
332V
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
3.2A
Diameter :
5.3mm