1.5KE250A B0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KE250A B0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
344V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
214V
Series :
1.5KE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Packaging :
Bulk
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.5A
Supplier Device Package :
DO-201
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
237V