1.5KE24CA
Mfr.Part #
1.5KE24CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS 1500W 24V 5% BIDIR DO-201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
20.5V
Test Current :
1mA
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Channels :
1
Breakdown Voltage :
22.8V
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Voltage :
20.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Terminations :
2
ESD Protection :
yes
Termination :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Current :
45.8A
Number of Pins :
2
Diameter :
5.3mm
Number of Elements :
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Power Dissipation :
1.5kW
Max Breakdown Voltage :
25.2V
Series :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Case Connection :
Isolated
Leakage Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
45.8A
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pbfree Code :
No
Clamping Voltage :
33.2V
Length :
9.4996mm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Breakdown Voltage :
22.8V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Max Power Dissipation :
6.5W
Direction :
Bidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
33.2V