1.5KE24AHA0G
Mfr.Part #
1.5KE24AHA0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
47A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package :
DO-201
Series :
Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20.5V
Unidirectional Channels :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
Automotive
Voltage - Breakdown (Min) :
22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
33.2V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ