1.5KE18CA B0G
Mfr.Part #
1.5KE18CA B0G
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC DO201
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
60A
Supplier Device Package :
DO-201
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
1.5KE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.5V
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
17.1V
Packaging :
Bulk
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15.3V