1.5KE18CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KE18CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS 1500W 18V 5% BIDIR DO-201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
6.5W
Pbfree Code :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.2V
Case Connection :
Isolated
Length :
9.4996mm
Direction :
Bidirectional
Voltage - Rated DC :
18V
Bidirectional Channels :
1
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Terminal Form :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
1.5kW
Pin Count :
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
15.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Pulse Power :
1.5kW
ESD Protection :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reverse Breakdown Voltage :
17.1V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1.5kW
Breakdown Voltage :
17.1V
Leakage Current :
1μA
Mount :
Through Hole
Number of Channels :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Test Current :
1mA
Diameter :
5.3mm
Clamping Voltage :
25.2V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Series :
1.5KE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Max Surge Current :
60.3A