1.5KE160AH
Mfr.Part #
1.5KE160AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.1A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
136V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Supplier Device Package :
DO-201
Unidirectional Channels :
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
152V
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
219V