1.5KE160A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KE160A
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Pbfree Code :
No
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Max Surge Current :
6.9A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Current :
6.9A
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Breakdown Voltage :
168V
Terminal Form :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
136V
Pin Count :
2
Direction :
Unidirectional
Voltage - Rated DC :
160V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
160V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Breakdown Voltage :
144V
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Axial
Reverse Breakdown Voltage :
152V
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Series :
1.5KE
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power Dissipation :
1.5kW
Configuration :
Single
Length :
9.5mm
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
219V
Current :
71A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
5.3mm
Operating Supply Voltage :
136V
Number of Elements :
1
Type :
Zener
Power Rating :
1.5kW
Leakage Current :
1μA
Datasheets
1.5KE160A
Introducing Taiwan Semiconductor 1.5KE160A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial, Operating Temperature:-55°C~175°C TJ, Number of Pins:2, Voltage:160V, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Type:Zener, 1.5KE160A pinout, 1.5KE160A datasheet PDF, 1.5KE160A amp .Beyond Taiwan Semiconductor 1.5KE160A ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.