1.5KE150CA
Mfr.Part #
1.5KE150CA
Description
TVS 1500W 150.5V 5% BIDIR DO-201
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
ESD Protection :
yes
Max Power Dissipation :
6.5W
Case Connection :
Isolated
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Breakdown Voltage :
158V
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1.5KE
Number of Channels :
1
Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Current :
7.3A
Reverse Breakdown Voltage :
143V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Terminal Form :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
Polarity :
Bidirectional
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Breakdown Voltage :
143V
Number of Terminations :
2
Power Dissipation :
1.5kW
ROHS3 Compliant
Termination :
Axial
Reverse Standoff Voltage :
128V
Element Configuration :
Single
Length :
9.4996mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
5.3mm
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
1mA
Number of Pins :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
1μA
Capacitance :
850pF
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
128V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Clamping Voltage :
207V
Pin Count :
Max Surge Current :
7.3A