1.5KE12CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KE12CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS 1500W 12V 5% BIDIR DO-201
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Length :
9.4996mm
Max Breakdown Voltage :
12.6V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Type :
Zener
ESD Protection :
yes
Operating Supply Voltage :
10.2V
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package :
DO-201
Termination :
Axial
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Mount :
Through Hole
Power Dissipation :
1.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
91A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
16.7V
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V
Max Operating Temperature :
175°C
Peak Pulse Current :
91A
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Breakdown Voltage :
11.4V
Breakdown Voltage :
11.4V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10.2V
Series :
1.5KE
REACH SVHC :
No SVHC
Max Surge Current :
91A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Max Power Dissipation :
6.5W
Element Configuration :
Single
Leakage Current :
5μA
Power Line Protection :
No
Number of Bidirectional Channels :
Reverse Standoff Voltage :
10.2V
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Bidirectional
Direction :
Bidirectional
Clamping Voltage :
16.7V
Diameter :
5.3mm