1.5KE11CA
Mfr.Part #
1.5KE11CA
Description
TVS 1500W 11.1V 5% BIDIR DO-201
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1.5kW
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Power :
1.5kW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
97.4A
Leakage Current :
20μA
Breakdown Voltage :
10.5V
Length :
9.5mm
Polarity :
Bidirectional
Lead Free :
Lead Free
Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
9.4V
Bidirectional Channels :
1
Series :
1.5KE
Diameter :
5.3mm
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
15.6V
Voltage - Rated DC :
11V
Power Line Protection :
No
Power Dissipation-Max :
6.5W
Number of Pins :
2
Termination :
Axial
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Breakdown Voltage :
10.5V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Max Surge Current :
97.4A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Pbfree Code :
No
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
15.6V
ECCN Code :
EAR99
Number of Channels :
Mount :
Through Hole
Operating Supply Voltage :
9.4V