1.5KE10CAH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KE10CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
9.5V
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.55V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
103A