1.5KE10CA
Mfr.Part #
1.5KE10CA
Description
TVS 1500W 10V 5% BIDIR DO-201
Product Category :
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
6.5W
Clamping Voltage :
14.5V
Peak Pulse Power :
1.5kW
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Channels :
1
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Voltage - Rated DC :
10V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Breakdown Voltage :
9.5V
Max Surge Current :
104.8A
Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Direction :
Bidirectional
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
20μA
Mount :
Through Hole
Operating Supply Voltage :
8.55V
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Axial
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Terminal Form :
Wire
Number of Pins :
2
Length :
9.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Standoff Voltage :
8.55V
Power Rating :
1.5kW
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
9.5V
Power Dissipation :
1.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.5V
Diode Element Material :
SILICON
Diameter :
5.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
1.5KE
Peak Pulse Current :
104.8A
Max Breakdown Voltage :
10.5V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ