1.5KE100A B0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KE100A B0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Packaging :
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DO-201
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
95V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.4A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW