0805ZD104KAT2A
Mfr.Part #
0805ZD104KAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0805
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Voltage - Rated :
10V
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
2
Dielectric :
X5R
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.397mm
Depth :
1.25mm
Length :
2.01mm
Width :
1.2446mm
Height :
1.4mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
0805ZD104KAT2A
KYOCERA AVX 0805ZD104KAT2A
0.1μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)