0805B152K102NT
Mfr.Part #
0805B152K102NT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Precision
Width :
1.27mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.37mm
Length :
2.03mm
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
0805B (1KV)
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Characteristics Code :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.054 1.37mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
1000V 1kV
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
1500pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
0805B152K102NT
Knowles Precision 0805B152K102NT
0805B (1KV) 1500pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)