08053C104KAT2A
Mfr.Part #
08053C104KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
939.8μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Length :
2.01mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
PCB, Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
25V
Height :
900μm
Insulation Resistance :
100GOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Capacitance :
0.1μF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Inductance :
100 nH
Dielectric :
X7R
Contact Plating :
Tin
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
1.2446mm
Voltage :
25V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
3 %
Case Code (Metric) :
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
08053C104KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 08053C104KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805 (2012 Metric), Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:25V, Operating Temperature:-55°C~125°C, 08053C104KAT2A pinout, 08053C104KAT2A datasheet PDF, 08053C104KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 08053C104KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 08053C104KAT2A
0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)