0603N180FW251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603N180FW251
Manufacturer
Passive Plus, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
.060 X.030 18 PF 1% 250 VOLTS SU
Manufacturer :
Passive Plus, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Voltage - Rated :
250V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Series :
0603N
Ratings :
Size / Dimension :
0.062 L x 0.032 W (1.57mm x 0.81mm)
Thickness (Max) :
0.038 (0.96mm)
Capacitance :
18 pF
Failure Rate :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
0603N180FW251
Passive Plus, Inc. 0603N180FW251
0603N 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.062L x 0.032W 1.57mm x 0.81mm C0G NP0 ±1% 18pF