06035C151JAT2A
Mfr.Part #
06035C151JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V X7R 0603
Length :
1.6mm
X7R
Depth :
810μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
0.9mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Width :
0.81mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Capacitance :
150pF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Thickness :
889μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
06035C151JAT2A
KYOCERA AVX 06035C151JAT2A
150pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)