06035C101JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06035C101JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Insulation Resistance :
100GOhm
Thickness :
889μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Contact Plating :
Tin
Height :
0.9mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
100pF
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.81mm
Voltage - Rated DC :
50V
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
06035C101JAT2A
KYOCERA AVX 06035C101JAT2A
100pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)