0505C221GW151X
Mfr.Part #
0505C221GW151X
Manufacturer
Passive Plus, Inc.
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
.050 X.050 220 PF 2% 150 VOLTS S
Manufacturer :
Passive Plus, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.057 (1.45mm)
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Capacitance :
220 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
150V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Tolerance :
±2%
Series :
0505C
Lead Spacing :
Failure Rate :
Datasheets
0505C221GW151X
Passive Plus, Inc. 0505C221GW151X
0505C 0505 1313Metric Ceramic Capacitor 0.055L x 0.055W 1.40mm x 1.40mm C0G NP0 ±2% 220pF