0504B103K101NT
Mfr.Part #
0504B103K101NT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0504 (1210 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0504
Stock
54
In Stock :
54
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
1.12mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.044 1.12mm
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.050Lx0.040W 1.27mmx1.02mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
Bypass, Decoupling
Case Code (Imperial) :
0504
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1.27mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
1210
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0504 (1210 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
Width :
1.02mm
Capacitance :
10000pF
Datasheets
0504B103K101NT
10000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.040W 1.27mmx1.02mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0504 (1210 Metric)