0201BN2R7C500NGT
Mfr.Part #
0201BN2R7C500NGT
Description
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0201
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
0201 (0603 Metric)
Feature :
Gold Flash Termination
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
2.7pF
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
0201BN2R7C500NGT
Knowles Precision 0201BN2R7C500NGT
2.7pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
0201BN2R7C500NGT Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0201BN2R7C500NGT Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm