02013J2R4BBSTR
Mfr.Part #
02013J2R4BBSTR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP THIN FILM 2.4PF 25V 0201
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Series :
Accu-P®
Height Seated (Max) :
0.011 0.28mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
SILICON DIOXIDE AND NITRIDE
Temperature Coefficient :
0 ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.024Lx0.013W 0.60mmx0.33mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2.4pF
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
230μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
FILM CAPACITOR
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1pF
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Depth :
325μm
Composition :
Thin Film
Published :
Lead Free :
Lead Free
Length :
0.6mm