02013J1R0ABSTR
Mfr.Part #
02013J1R0ABSTR
Description
CAP THIN FILM 1PF 25V 0201
Product Category :
Thin Film Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Number of Pins :
2
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Accu-P®
Depth :
325μm
Temperature Coefficient :
0 ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.013W 0.60mmx0.33mm
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.05pF
JESD-609 Code :
e3
Mount :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
CAPACITANCE TOLERANCE IS 0.05 PICO FARAD
Length :
0.6mm
Capacitance :
1pF
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Height :
225μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.011 0.28mm