02013D331KAT2A
Mfr.Part #
02013D331KAT2A
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 25V X5R 0201
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
330pF
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.33mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
3 %
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Width :
0.3mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Depth :
300μm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X5R
Temperature Coefficient :
X5R
Length :
0.6mm
Thickness :
330.2μm
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
02013D331KAT2A
KYOCERA AVX 02013D331KAT2A
330pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)